חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ארון כיבוי אש

חלק ממערך הציוד להתגוננות מול התפרצות שריפה ואש הינו ארון כיבוי אש. לארון זה יש כמה תפקידים, והוא יגיע מותאם לכל מבנה. הידיעה כי בזמן שמתלקחת אש בסביבתנו, נדע מיד לאתר את ציוד כיבוי האש ולהפעיל אותו באופן הקל והנוח ביותר, הינו מרכיב משמעותי בבנייה של מערך כיבוי אש טובה. ארון כיבוי אש יתאים למיקום, לכמות ולסוג הציוד שצריך להיות מאוחסן בו ולאופן ההפעלה, הוא יסייע בכך שכל סדר הפעולות בזמן אמת יתבצעו בצורה אפקטיבית וזריזה.
ארון כיבוי אש

דרישות של כבאות והצלה לעסקים - ארונות כיבוי אש

עמידה בדרישות כבאות והצלה לעסקים היא תנאי לקבלת רישיון עסק וחידושו. כדי לעשות את זה, חשוב להבין מה קובעות הדרישות מבחינת האבזור והתפעול של ארון כיבוי אש. בנוסף, זו הזדמנות מעולה להבין מה היתרונות של ארונות מאובזרים כחוק מבחינת הגנה על ציוד וחיי אדם

הרשות הארצית לכבאות והצלה היא ארגון הכבאות וההצלה הרשמי של מדינת ישראל. בין היתר, יש צורך לעמוד בדרישות הרשות כדי לקבל רישיון עסק. כך לדוגמא התקנות מחייבות כל בעל עסק בישראל למגן את חלל הפנים והחוץ באמצעי כיבוי כגון ספרינקלרים (מתזים) וגלאי עשן ואש. החוק מחייב הצבת ארון כיבוי אש שיש בו שני זרנוקים ומזנזקים לזרנוקים, גלגלון ומטף אבקה בגודל 6 ק"ג.

תקן ארון כיבוי אש

תקן כיבוי אש קובע שהארון חייב להיות במידות של 120 ס"מ גובה, רוחב של 80 ס"מ ועומק של 30 ס"מ מינימום. על הארון חובה על פי התקן לכתוב "עמדת כיבוי אש" והתשתיות של הצינורות לברזים חייבת להיות ממתכת. כמו כן, ציוד הכיבוי חייב על פי התקן להיות כל הזמן נגיש וזמין ויש להחזיק אותו במצב תקין כל העת.
מבחינת ציוד הכיבוי עצמו, יש לדאוג לברז כיבוי בקוטר של 2", שני זרנוקים בקוטר דומה אבל באורך של 15 מטר כל אחד, מזנק בקוטר של 2", גלגלון עם צינור בקוטר 3/4" עם מזנק צמוד וכמובן מטפה אבקה במשקל של 6 ק"ג. היכרות עם התקן הזה חשובה עבור כל מי שרוצים לעמוד בחוק או לקבל רישיון עסק, אבל היא בעיקר קריטית לאינטרס לשמור על הבטיחות האישית ועל הציבור הרחב שנמצא באזור.

חובה לבצע התקנת ארון כיבוי אש במקום זמין שנוח להגיע אליו. מלבד נגישות עבור אנשים שרוצים לתת עזרה ראשונה, צריך להביא בחשבון את המרחק בין עמדת כיבוי אש לבין עמדת הכיבוי המרכזית שרלוונטית לרשויות הכיבוי. לאחר מכן, יש להקפיד על תחזוקה של אמצעי כיבוי האש וההצלה לפי הוראות התקן הישראלי ולפי הוראות היצרן.
בבתי עסק חובה לבצע התקנת ארון כיבוי אש סמוך לפתחי היציאה ובמקומות נוספים שמכסים את כל השטח. בבנייני מגורים מבצעים את ההתקנה עם הציוד הדרוש לפי גובה הבניין וכמות הדיירים שיש בו. בדרך כלל צריך להתקין ארון כיבוי אש נגיש בכל קומה בבניין, אך ניתן להתייעץ עם יועץ הבטיחות כדי לקבל מידע רלוונטי. בבתים פרטיים ההמלצה היא להחזיק מטפה בהישג יד ואין חובה להתקנת עמדת כיבוי אש מלאה.
ארון כיבוי אש הוא חובה לצורך קבלת רישיון עסק. בשביל לקבל את רישיון העסק ולוודא שניתן לסמוך על הארון, צריך לבדוק האם הוא עומד בתקן. לאחר מכן, חשוב לתחזק את הארון ולנקות אותו מפני לכלוך, אבק ופגעי מזג אוויר שעלולים לפגוע בזמינותו בשעת חירום.

הארון עשוי מפח איכותי וחזק, שעמיד מפני אש וחלודה. הוא לא שוקל הרבה ותופס שטח מצומצם במקום שבו הוא מותקן כדי לספק יכולת שליפה מהירה. צורת הבנייה שלו מותאמת גם לה הה גנה וגם לזמינות הציוצת ד, היא מאפשרת ארגון פנימי לסידור של כל הציוד כדי שתתאפשר גישה קלה לכל אובייקט.

כשהוא מותקן באזור שהוא חיצוני למבנה, הוא יהיה מוגן מנזקי מזג האוויר ומוצנע עד כמה שניתן, כדי למנוע בו חבלה, כל זה מבלי לפגוע בזמינות של הציוד שנמצא בו. עמידה בתקנים וכללי החוק הינו תנאי הכרחי בזמן הקמתו, על מנת שיעמוד בכל יעדיו ויישמר לאורך זמן.

חשוב להבין שבחירת סוג ומידות של ארון כיבוי אש ישתנה לפי הדרישות בשטח ובהתאם למרכיבי עמדת הכיבוי. כך לדוגמא, יכול להיות שכל הנדרש יהיה ארון קטן לאחסון שבו יש רק מטף אחד כשבמקום אחר יהיה צורך בארון הרבה יותר גדול לאחסון שמכיל מספר מטפים. בנוסף, ייתכן שנדרש לארון מסוים גלגל כיבוי אש לבד ולעיתים יתלווה לארון עוד ציוד שיהיה כרוך לעיתים בהוספה של מדף בארון עצמו. יחד עם זאת, חומר הגלם של הארון ייקבע לפי המיקום שלו והתנאים הסובבים אותו.

תכולה

צורת הארון וסידור חכם של התכולה שלו יספק פעולה קלה של הוצאה של כל הציוד ברגעי חירום. כאן בפועל תימדד האפקטיביות של הארון בזמן שמזהים סכנת דליקה או שריפה, או בגין התרעה שתתקבל ממערכת גילוי אש ועשן. תכולת הארון תיקבע בדרך כלל בהתאם לצרכים של אותו מקום ולפי כל ההנחיות של חברת כיבוי האש הארצית ובהתאם לכל התקנים. הארון יכיל זרנוקי כיבוי אש שמלופפים על גלגל, מטף אחד או יותר, שמיכות חניקת אש וכדומה.

תקינות ארון כיבוי אש היא המפתח להצלת חיי אדם

יש לוודא שהארון עשוי מחומר גלם עמיד, שיהיה צבוע בצבע בולט לעין ושיותקן במקום שיהיה קל להגיע ולחבר אליו זרנוק כיבוי אש. הוא חייב להכיל אביזרים שונים שבאמצעותם ניתן יהיה לכבות את השריפה, ואם אפשר אז גם ערכת עזרה ראשונה. יש לבצע ביקורת תקופתית ולוודא שאכן ניתן להשתמש כראוי בכל הפריטים שאחסנתם בתוכו.

למידע נוסף והזמנת ארון כיבוי אש השאירו פרטים או חייגו:
03-5588233

אולי יעניין אתכם גם:

ציוד כיבוי אש
ציוד כיבוי אש
ברז כיבוי אש
ברז כיבוי אש
צינור כיבוי אש
צינור כיבוי אש

תפריט נגישות