צרו קשר
 
*
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כיבוי בלוח חשמל

 
כאשר מערכת חשמלית קורסת תחת העומס ומנגנוני הבטיחות שלה לא פועלים, יכול להיווצר ניצוץ. הניצוץ הזה יכול להיות מסוכן מאוד ולגרום לשריפה רצינית שתתפשט ותחמיר במערכת החשמל, בשל החום שלה ושאר המאפיינים שלה. לכן ישנה מערכת כיבוי שתמנע נזקים מסוג זה.
 

 

מה חשיבות כיבוי לוחות חשמל?

 
שריפות יכולות להיות קשות מאוד ולא רק לפגוע ברכוש רב בשווי של מיליוני שקלים, אלא גם להביא לפגיעות קשות בנוכחים שנכלאו במקום. כיצד הנזק מגיע לממדים גדולים כל כך? כל שריפה מתחילה מניצוץ אחד קטן, כאשר אם נכבה את הניצוץ הזה בזמן נזק רב יימנע.

רוב הניצוצות הללו שגורמים לשריפות קטלניות מתחילים בלוחות חשמל, כאשר לוחות אלו מתחממים והמגעים שלהם מביאים לתחילת השריפה. זה יכול לקרות בשל עומד על המערכת אך זה יכול לקרות גם בגלל טמפ' חיצונית חמה מידי, בדיקת תקינות או תיקון שהתבצעה ברשלנות וכן הלאה.
 

 

כיצד ניתן לכבות לוחות חשמל?

 
כיוון שרוב השריפות מתחילות מלוחות חשמל, או במקרה אחר בו השריפה התחילה במקום אחר אך התפשטה והתעבתה כאשר היא הגיעה ללוח החשמל, מערכת כיבוי בלוח החשמל הפכה להיות המערכת החשובה ביותר.

אמנם מערכת חשמל בנויה ממוצרים מבודדים כמו גומי, או מחומרים שאינם דליקים כמו חוטי מתכת וברזלים. כיצד אפשר לכבות לוחות חשמל? יש מספר שיטות כמו למשל שיטת ארוסול שבמהלכה יש דחיקה של החמצן מלוח החשמל ומהמערכת בכלל כך שהאש לא תתפשט, מטפי CO2 וגז הלון וכולה.
 

 

מה החוק אומר על הכיבוי?

 
  • החוק מתייחס לכיבוי בלוח חשמל בצורה מחמירה במיוחד כאשר ידוע כי זה המקור לרוב השריפות. אמנם כאשר יש שריפה כול אחד יודע שהדבר הראשון שצריך לעשות הוא להוריד את מפסק הזרם הראשי, אך לא תמיד זה יתאפשר. בדרך כלל שריפה מתחילה כאשר מפסק הפחת מלכתחילה לא קפץ ונוצר קצר כדי למנוע שריפה, כך שיש צרך באמצעי הגנה אחרים.
  • לפי דרישת החוק, כל לוח חשמל שיש בו מתח מעל 63 אמפר יחייב התקנה של גלאי עשן. גלאי העשן אמנם לא יכול לכבות את השריפה אך זו דרישה הולמת שנועדה לצמצם את משך התגובה של כוחות הכיבוי עד להבנה שיש שריפה, כך שאפשר למנוע נזק נוסף שיהיה גדול בהרבה. בפועל, מתקינים שני גלאי עשן כך שרק כאשר שניהם פועלים מבינים שמדובר באמת בשריפה רצינית שמוציאה עשן רב.
  • עוד דרישה בחוק היא לארונות חשמל שבהם יש מתח של מעל 80 אמפר. במצב כזה לא רק גלאי עשן יהיה חייב להיות מותקן אלא גם חובה להתקין מערכת שתפסיק את מעבר האנרגיה למערכת, כך שיהיה ניתן לצמצם את נזקי השריפה באופן אוטומטי ללא התערבות אדם. כאשר מדובר על לוח חשמל מעל 100 אמפר יש צורך להתקין גם מערכת כיבוי בלוח חשמל, כמובן בנוסף למערכת הגילוי.
 

 

באלו מקומות נדרשות מערכות אלו?

 
אפשר לומר שמערכות חשמל במתח של מעל 63 אמפר אפשר למצוא במגוון רחב של מקומות. ניתן למצוא אותן בתחנות רכבת, במוסדות גדולים, בעסקים ובאזורים מסחריים, בקניונים, בנמלי תעופה, במסעדות ובאולמות אירועים וכמובן במקומות גדולים יותר בתעשייה. במגזר התעשייתי, במפעלים ובבתי חרושת קטנים יותר ובוודאי בתחנות כוח ובאתרים של חברת החשמל, החשיבות של מערכת כיבוי בלוח חשמל הופכת להיות הרבה יותר משמעותית להצלת חיי אדם. בדרך כלל במתאר הביתי אין צורך במערכת כיבוי בלוח החשמל אם כי הכול תלוי בסופו של דבר במתח החשמל של המערכת.