חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם עשן של סיגריות יכול להפעיל מערכות לגילוי אש?

גילוי אש מתבצע בעזרת מערכות גילוי עשן. עשן הוא אינדיקציה לאש ולכן תפקידן של המערכות הוא לזהות אותו בשלב מוקדם, לתת התרעה אמינה בדבר שריפה במבנה ולאפשר מילוט ופינוי יעיל. המערכות מצילות חיי אדם ומקצרות את משך הזמן הדרוש לכיבוי שריפות.

הרכיב העיקרי הנמצא בתוך המערכת הוא גלאי עשן ואותו ניתן לכוון למידת הרגישות הרצויה. כתוצאה מכך, יש גלאי עשן שיפעילו מערכות כיבוי גם בזיהוי עשן של סיגריה בודדת ויש גלאים שלא יעשו זאת.

כיצד קובעים את תצורת המערכת?

קביעת התצורה שלמערכת כיבוי וגילוי אש תלויה בפרמטרים הבאים:

  • מידת הסיכון הנובעת מאופיו של המבנה
  • סוג המתקן המוגן והבדלים בין מבנה בודד לבין קבוצת מבנים
  • צורת המבנה מבחינה הנדסית ואדריכלית
  • שעות האכלוס של המבנה בעובדים
  • חלוקה פנימית של המבנה לחללים, חדרים ומשרדים

ככל שמידת הסיכון לבני אדם גבוהה יותר וצורת המבנה מעלה את הסיכוי לפריצת דליקות או שריפות, כך נקבעת תצורה מערכת רגישה.במערכת כזו בהחלט יכול להיות מצב בו עשן סיגריה מפעיל מערכות לגילוי אש. מצד שני, ברוב המקרים אין סיבה להגיע לרגישות כל כך גבוהה.

רוב מערכות המיושמות במבנים, מפעלים, מחסנים ודירות אינן נכנסות לפעולה בגלל עשן של סיגריות.

האם יש קשר בין גילוי אש לבין הגלאים?

הגלאים הם הרכיבים שאמורים לגלות את השריפה. הגלאים מעבירים התרעה לשאר חלקי המערכת והם אלו שלמעשה נמצאים בחזית הפעולה. כתוצאה מכך, קיים קשר ברור בין אופי הגילוי ויעילותו לבין סוג הגלאים. יש כיום סוגים רבים של גלאים מתוכם ניתן לבחור את האביזר המתאים לתצורת המערכת:

  • גלאי אופטי
  • גלאי קרן
  • גלאי יניקה
  • גלאי חום
  • גלאי להבה

מלבד האמור לעיל,יש גלאים שהם התקנים ידניים. התקנים אלו יכולים להיות מושכן או לחצן ולרוב הם מותקנים ביציאה מאיזורים רגישים, בחדרי מדרגות וליד דלתות יציאת חירום.
בחירה בגלאי הנכון היא תנאי לשביעות רצון ממערכות גילוי אש.

איך לנטרל גלאי עשן?

יעילותם של גלאי עשן אינה מוטלת בספק – כשהם איכותיים, הם ממלאים את תפקידם כהלכה ומתריעים על הימצאות עשן (כלומר – שריפה פוטנציאלית שעלולה לפרוץ) ומאפשרים לנו לאתר את מקור העשן ולטפל בדליקה קרוב מאד לתחילתה. יחד עם זאת, קיימים לא מעט מקרים בהם גלאי העשן מגלים רגישות רבה מידי ומתריעים על אירועים שאין בהם ממש, כדוגמת הדלקת סיגריה או קטורת בסביבתם. ואז, מן הסתם, השאלה הטבעית הנשאלת היא – איך לנטרל גלאי עשן?

חיפוש קצר וזריז מראה כי הרשת מלאה בתשובות אפשריות לשאלה זו, ומרביתן (מודים, זה לא הפתיע אותנו) מגיעות מבני נוער ומתבגרים השואלים איך לנטרל גלאי עשן בעת שהם מעשנים בבית, בבית הספר או בפנימייה. גם התשובות הניתנות לשאלה זו הן יצירתיות להפליא וכוללות כיסוי גלאי העשן בקופסה ואפילו חסימת החורים שלו במסקינג טייפ. את הרצון לנטרל גלאי עשן (ובכך, בעצם, להפוך אותו ואת השימוש בו למיותרים), ניתן לייחס, לרוב, לגילם הצעיר של השואלים ולחוסר המודעות שלהם לסכנות השריפה האפשריות.

ובכן, התשובה התקפה היחידה לשאלה – איך לנטרל גלאי עשן, צריכה להיות – לא לנטרל אותו, בשום דרך ומשום סיבה!

יחד עם זאת, במקרים בהם גלאי העשן מפגינים רגישות יתרה ומתריעים שלא לצורך, ישנן מספר דרכים להתמודד. הראשונה בהן היא להזמין את החברה שהתקינה אותם כדי לבחון את תקינותם, שכן ישנם מקרים שבהם תקלה כלשהי גורמת לשינוי ברגישותו של הגלאי. השנייה היא פשוט להתרחק מעט מהגלאי. מרבית גלאי העשן לא אמורים להיות עד כדי כך רגישים שעשן סיגריה (אלא אם כן היא מונחת ממש בצמוד לגלאי) יפעיל אותם, ולכן, התרחקות מגלאי עשן ספציפי יכולה לספק פתרון טוב במקרה כזה.

בשורה התחתונה
לא מומלץ לעשן, ועל אחת כמה וכמה שלא מומלץ לנטרל את גלאי העשן, כי, לפעמים, הם אלה שעשויים להציל את חייכם בעת פרוץ שרפה!

תפריט נגישות