חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האש האולימפית פוגשת את המציאות

5 "תקריות" אולימפיות עם אש

5 תקריות אולימפיות בהן האש האולימפית הייתה צריכה להתמודד עם המציאות הלא-כל-כך
סימבולית ורומנטית.אולימפיאדת סוצ'י שנסגרה אתמול הייתה רוויית רעש תקשורתי וגם רגעים מרגשים. אז לכבוד סיום המשחקים, ורגע לפני שנחזור לשגרה, חשבנו לרכז עבורכם מספר רגעים אולימפיים בנושא שמעניין אותנו באמת – האש האולימפית! האש האולימפית היא אחד הסמלים המשמעותיים והחשובים ביותר בתולדות המשחקים האולימפיים. מסע הלפיד מסמל את מסעה של האש אל העולם, לאחר שפרומתיאוס גנב אותה מן האלים. במידה רבה, הוא לא פחות חלק מן המשחקים מאשר סמל חמשת העיגולים. אין ספק כי מדובר בעניין רציני מאוד, אולם כאשר הסמל פוגש את המציאות, המפגש מספק לא אחת רגעים די משעשעים.בניגוד לדימוי הרומנטי הקיים לאנשים רבים בראש, התכניות של בני האנוש לחוד ורצונה של האש לחוד.

  • הדלקה "ספונטנית" של הלפיד האולימפי באולימפיאדת ברצלונה, 1992: באולימפיאדת ברצלונה נהגה רעיון מקורי – להדליק את המשואה האולימפית באמצעות חץ בוער, אותו יירה אלוף בחוץ וקשת. ואכן, החץ של אנטוניו רבולו הגיע מאוד קרוב למשואה. קרוב, אך לא ממש. למרות זאת, המשואה נדלקה לקול תשואות הקהלה המשתאה. מובן שאחרי כן צפו אנשים שוב בווידיאו ודיברו קצת אחרת..
  • כיבוי הלפיד האולימפי של משלחת צרפת, באולימפיאדת בייג'ין 2008: עם כל הכבוד לרוח הספורטיבית, לסינים היו תכניות אחרות לגבי הלפיד האולימפי, מה שגרם מהומה לא קטנה. הג'ודוקה זוכה המדליה האולימפית דייויד דולה התכוון להעביר את הלפיד לחברו למשלחת טדי רינר, האלוף הצרפתי. אולם לסוכנים הסינים היו כאמור תכניות אחרות. ג'ודו או לא ג'ודו, הם פשוט באו וכיבו את הלפידים, מותירים את כולם המומים.
  • ועכשיו נתקדם בצעדי ענק, הישר לאולימפיאדת החורף של סוצ'י, 2014. רוסיה עשתה ככל יכולתה על מנת להפוך את המשחקים למופע ראווה שיביא כבוד לארץ ויפגין את כוחה ויכולותיה. מה לעשות שאת מזג האוויר והרוח, רצונות שכאלה לא ממש מעניינים. זמן לא רב לאחר שהלפיד של אחד הרצים הודלק ברוב הדר וטקס, הרוח הסוררת פשוט כיבתה אותו. הרץ המשיך לרוץ עם הלפיד הכבוי עד שעובר אורח חביב הועיל בטובו לשלוף מצית ולהדליק אותו מחדש.
  • בהזדמנות אחרת, בסוצ'י גם כן, האש האולימפית דווקא הייתה נלהבת מאוד לשתף פעולה. כה נלהבת, למעשה, שהיא לא רק בערה בלפיד, אלא הבעירה אותו לחלוטין – ועל הדרך כמעט הציתה גם את נושא הלפיד. התלהבותה של האש צוננה כשהיא כובתה בחוסר טקס ולפיד חדש החליף את שרידיו המפויחים של הלפיד הקודם:
  • להתראות במשחקים הבאים!

תפריט נגישות