חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כללי בטיחות באש

בטיחות באש

אש היא אחד ממשאבי הטבע החשובים ביותר בחיי האדם, ובלעדיה לא היינו יכולים לעשות פעולות שהיום אנחנו עושים בלי לחשוב בכלל, כמו לבשל, להדליק פחמים בשביל המנגל, לעשות מדורה בל"ג בעומר, לייצר מגוון רחב של מוצרים ועוד. למרות התרומה הרבה של האש לחיינו, חשוב לזכור שמדובר במשאב שיכול להיות מאוד מסוכן – אם לא מצליחים לשלוט בו כראוי.

איך להימנע מאסונות ולהיות בטוחים מהאש?

  • לא משחקים באש – זה אולי נשמע כמו משפט שהוא קלישאה אחת גדולה, אבל אין נכון ממנו כדי לתאר את הבעיה ואת פתרונה. אש היא משאב טבע שמועיל לנו מאוד כאשר אנחנו משתמשים בו בתבונה, אבל אם לא נזהרים – הוא בקלות יכול להפוך לסכנה. לכן, הכלל שלפיו צריך לפעול הוא, שלא מדליקים אש סתם אלא רק כשבאמת צריכים אותה, שילדים לא מדליקים אש בלי שבסביבה יהיה אדם מבוגר ושמכבים את האש מיד כשמסתיים הצורך בה.
  • מתקינים אמצעי מיגון מפני אש – בכל בית עסק צריכים להיות מותקנים אמצעי מיגון מפני אש, לרבות גלאי עשן, גלאי אש, צינורות כיבוי, מטפים, ספרינקלרים ועוד – בהתאם לדרישות מכבי האש. חשוב מאוד לבחור בציוד איכותי אשר יחזיק מעמד לאורך זמן ויתפקד בצורה תקינה ויעילה בשעת הצורך כמובן.

זכרו: גלאי עשן הוא אחד מאמצעי המיגון החשובים ביותר, שכן הוא יכול להתריע על קיומה של אש עוד לפני שהיא מתפרצת

בטיחות עבודה עם אש

  • עובדים עם אש בזהירות – בין אם השימוש באש מתבצע לטובת פעולות כמו בישול, בין אם הוא מתבצע לטובת הנאה (מדורות ל"ג בעומר, זיקוקי דינור ועוד) ובין אם הוא מתבצע לטובת ייצור מוצרים שונים במפעלי תעשייה – חשוב מאוד לפעול בשיקול דעת מלא, להסתייע באביזרי מיגון מתאימים, לא להציב חומרים דליקים ליד מקור האש וכמובן – לכבות את האש מיד בתום השימוש.

  • אם פרצה אש – מזמינים מיד שירותי כיבוי – אם למרות התקנת אמצעי המיגון ונקיטת כל אמצעי הזהירות פרצה אש במקום, חשוב להזעיק מיד את מכבי האש ולפעול על פי ההנחיות המדויקות שלהם. אם האש אוחזת בחפצים מסוימים יש לנסות לכבות אותה באמצעות התזת מים או שימוש במטפים, ואם היא אוחזת באדם – יש לגלגל אותו על השטיח מצד לצד עד שהאש תיחנק.

לסיכום: אש היא משאב מאוד חשוב ומאוד שימושי, אולם צריך להשתמש בה בזהירות רבה – ורק כאשר באמת יש לשימוש בה סיבה. בשום אופן אל תתנו לילדים לשחק באש כשאתם לא בסביבה, הקפידו להתקין אמצעי מיגון מתאימים בעסק ובבית ועשו באש שימוש מושכל בלבד – לטובת מניעה של שריפות ושל כל הנזקים החמורים שהן עלולות לגרום.


לקבלת מידע נוסף אודות כללי בטיחות באש אתם מוזמנים לפנות לנציגי חברת קורש, אשר ישמחו לעמוד לשירותכם.

תפריט נגישות