חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מהו זרנוק מים ומה תפקידו?

זרנוק מים

זרנוק מים הוא צינור ארוך, עבה וחזק שנועד לכיבוי אש. המילה זרנוק למעשה מתייחסת לכל צינור בפרשנות העממית אך הפירוש האמיתי שלו הוא זרנוק כיבוי אש.
צינור זה בדרך כלל יהיה באורך של לכל הפחות 20 מטרים כאשר יש גם צינורות ארוכים יותר שיהיו בשימוש של כוחות הכיבוי וההצלה. התפקיד שלו ברור: להיות המקשר בין ברז כיבוי אש או מקור מים כלשהו, שיכול להיות ביובית או מערכת המים בבניין, לבין השריפה עצמה. הצינור צריך להיות לעמוד במאפיינים רבים שיתאימו לשימוש זה כיוון שברזי כיבוי אש סטטיים ואי אפשר לפרוש אותם בכל המקומות באופן מעשי.

מה הדרישות מזרנוק כיבוי אש?

זרנוק כיבוי אש חייב לעמוד בפרמטרים רבים כדי להיות מוכן למשימה. ראשית כל, הוא חייב להיות ארוך. על מנת שיוכל להגיע לכל נקודה, וכאשר מתקינים את ארונות כיבוי האש ואת הברזים, שנקראים גם הידרנטים ברחוב, מתכננים זאת כך שצוות הכיבוי וההצלה יוכל להגיע לכל נקודה ולכבות את האש. כמו כן הברז צריך להיות בעל יכולת עמידה בלחצים, כאשר זה אחד מההבדלים בין הזרנוקים שעליהם נדון בהמשך. בנוסף, צינור כיבוי אש חייב להיות בעל קוטר עבה מספיק וזאת כדי שתעבור בו כמות גדולה של מים בדרך לכבות שריפה גדולה.

הבדלים באיכות החומר

יש עוד מאפיינים שונים שבהם צינור כיבוי אש חייב להתאפיין, כאשר הם יכולים להיות מקור שוני בולט ביניהם. למשל, יש צינורות כיבוי אש גמישים יותר מאחרים אך זה בעיקר תלוי בלחץ שיכול לעבור בהם. יש צינורות חזקים מאוד שמסוגלים לעמוד בלחץ מים גבוה ביותר. מצד שני יש פשוטים מסיבים הרבה יותר עדינים שברגע שיהיה לחץ מים גבוה מידי הם יכולים לעוף לכל עבר ואף לסכן את אלו שמשתמשים בהם. כמו כן איכות החומר חשובה מאוד הרי צינור כיבוי אש עם הזמן יכול לסבול מסדקים שיכולים להיווצר אפילו מנזקי הזמן ולאו דווקא מחבלה כלשהי.

ראש הזרנוק גם משתנה

נקודת שוני מהותית במיוחד היא ראש הזרנוק. עד כה דיברנו רק על הצינור עצמו אך למעשה הראש שלו, זהו למעשה הברז עמו נכבה את השריפה בפועל, הוא החלק החשוב ביותר. יש ראשי זרנוקים שיהיו צרים יותר וכך למעשה אפשר להגיע עמם, הודות לחוקי הפיזיקה, למקומות הרבה יותר רחוקים. מצד שני יש ראשי זרנוקים עבים בלבד שיתאימו בעיקר לשריפות בטווח קצר עד בינוני, וכמות המים שהם מתיזים תהיה עצומה. תמיד חשוב שתהיה אפשרות לשנות את הברז כאשר העניין הבסיסי ביותר הוא שלראש הצינור תהיה ידית סגירה. כך יהיה אפשר לפתוח את הברז ולשלוט עליו מראש הצינור.

כמה עולה לרכוש זרנוק מים?

המחיר משתנה מאוד שיכול לנוע בטווח שבין 150 שקלים ועד למעלה מ-1000 שקלים. מדוע המחיר כה שונה? יש זרנוקים שיהיו בעלי תקן ישראלי או תקן גרמני כמו זרנוק גומי מצופה אריג לבן, הוא המוכר ביותר בארץ, כאשר יש גם מגומי לא בצבע אדום שיהיה בעל תקן גרמני או אנגלי. התקן הוא אחד הדברים החשובים ביותר ולמעשה זרנוק בלי תקן לעולם לא כדאי לקנות. בנוסף, האורך של הצינור וכמובן גם הקוטר שלו משפיעים מאוד על המחיר, כאשר תמיד מוטב לבצע קנייה משתלמת ובטוחה תוך מחשבה על הבטיחות שלכם וכמובן לטווח הארוך.

צריכים זרנוק כיבוי אש? אנו בקורש גילוי אש נספק לכם אותו במחיר הכי טוב שיש! פנו אלינו עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם!

תפריט נגישות