חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מערכות גילוי אש – כדאי לדעת

קורש גילוי אש

כיצד עובדות מערכות גילוי אש?

מערכות גילוי אש פועלות באופן שמתבסס על חיישנים המותקנים בהם. המערכת מתוכנתת בצורה כזו שבמידה והחיישנים מזהים עשן באוויר, הם "מסמנים" למערכת להפעיל התרעה. מה שאומר, שבמידה ומעשנים סיגריה בקרבת החיישנים, הם עלולים לקלוט את העשן ולסווג אותו כמאיים ולגרום למערכת להתחיל לצפצף. עם זאת, אסור לזלזל בהתרעות המערכת, וכאשר היא מצפצפת יש להתפנות במהירות מהמבנה למרות שלא רואים כלל מקור עשן או ניצוץ המראה על דליקה, מכיוון שהמערכת רגישה מאוד וקולטת עשן גם כאשר הנוכחים במקום לא שמים לב אליו.

מיותר לציין כי זיהוי מוקדם של דליקה יכול לעיתים להציל חיים כאשר הנוכחים בקרבת הדליקה יכולים להספיק להתפנות מהמקום עוד בטרם תתפשט האש. או מנגד, ניתן להתמודד עם הדליקה בעזרת ציוד כיבוי האש שנמצא אף הוא במקום כאשר מותקנות גם מערכות גילוי אש המתריעות על תחילתה של שריפה.

מערכות גילוי אש – היכן חובה להתקין אותן?

תקני הבטיחות עוברים שינויים ועדכונים מידי שנה כאשר המגמה היא להגיע למקסימום הגנה בטיחותית מפני מפגעים או במקרה שלנו, הגנה מקסימלית מפני נזקי אש. על כן, ישנה חשיבות רבה וכן חובה חוקית להתקין במבנים הומי אדם מערכות גילוי אש ועשן וכן ציוד כיבוי אש. אם זה בחנויות או בקניונים, במשרדים ובמסעדות, בבתי ספר, מוסדות דת ולאחרונה גם בבתים פרטיים. יש לציין, כי בבתים פרטיים אין חובה להתקין מערכות אלו מכיוון שהדיירים הם האחראיים על חייהם ועל ביטחון המשפחה שלהם, אך כאשר מדובר על מקומות ציבוריים, התקנת מערכות גילוי אש היא חובה.

חשוב לציין, כי במקומות בהם ישנה חובה חוקית להתקין מערכות גילוי אש יש להתייעץ עם אנשי מקצוע ואף להתקין אותם רק בעזרתם. אלה האחרונים יודעים היטב את כללי הבטיחות ויודעים היכן יש להתקין את המערכות על מנת שהן תפעלנה כמו שצריך, תוכלנה לזהות גורמי שריפה ולהתריע עליהם בזמן בשביל למנוע פגיעה בחיי אדם.

מי יכול להתקין מערכות גילוי אש?

מכיוון שהתקנת מערכות גילוי אש היא קריטית להצלת חיים, חשוב מאוד להזמין חברה מקצועית לצורך ביצוע ההתקנה. חברה מקצועית היא כזו שמעסיקה גם מתקינים מוסמכים ובעלי תעודות בתחום כיבוי אש כאשר אלה האחרונים נחשבים לאמינים מספיק לצורך ביצוע עבודה יסודית. מלבד זאת, יש לציין כי מערכות לגילוי אש חייבות להיות בעלות תו תקן מטעם מכון התקנים הישראלי על מנת לוודא כי הן בטיחותיות מספיק ועומדות בכללים.

תפריט נגישות