חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מערכת כיבוי וגילוי אש

מערכות בניין מהסוג של כיבוי וגילוי אש מוחבאות לרוב בתוך המבנה, אולם הן מהוות חלק חשוב מתפקודו של הבניין כמכונה גדולה ומורכבת. מערכת כיבוי וגילוי אש נפוצה בסוגי בניינים רבים, ולעיתים היא מותקנת על פי חוק. המטרה העיקרית של המערכת היא לאפשר מילוט במקרה של שריפה. המערכת משיגה את המטרה באמצעות מתן התרעה מוקדמת בדבר השריפה, ויצירת תנאים אופטימאליים לצורך פינוי, מילוט והגנה.

היתרון של מערכת כיבוי וגילוי אש לעומת שיטות כיבוי אש אחרות הוא צמצום ומניעת נזקים. המערכת אפקטיבית מאוד, ויש לה מספר תכונות בולטות:

  1. היא משתמשת בגלאי אש ועשן על מנת לאתר שריפות מיד עם הייוצרותן
  2. היא כוללת מערכת כיבוי המטפלת בשריפות קיימות
  3. ישנן מערכות טיפול באוויר אשר מפנות רעלים ומקלות על מילוט

מערכות כיבוי אש מבצעות פעולות כיבוי אוטומטיות, בעוד מערכות גילוי אש ועשן מספקות התרעה. זהו הבדל משמעותי שתי המערכות, אך אין ספק כי בעזרת מערכת כיבוי וגילוי אש ניתן לענות על כל הצרכים תחת קורת גג אחת.

רכיבים במערכות כיבוי וגילוי אש

חשוב לציין, כי לא כל מערכות הכיבוי וגילוי האש קיימות במבנה. המערכת הנפוצה ביותר היא גילוי עשן, בעוד לאחר מכן ניתן למצוא את מערכות הכיבוי, ולבסוף מערכות הטיפול באוויר. מערכות גילוי אש ועשן משולבות באמצעי התרעה, וכך מודיעות על השריפה לנוכחים ולכוחות ההצלה. מנגד, מערכות אוטומטיות לכיבוי אש מכילות את הרכיבים הבאים הפעילים בצורה אקטיבית:

  • ספרינקלרים ומתזים
  • מערכת יבשה להגנה על חללים עם ציוד יקר, כמו חוות שרתים
  • כיבוי בגז המיועד להגנה על ציוד

סוג אחר של מערכת אותה כדאי להזכיר בהקשר של כיבוי וגילוי אש היא מערכת פינוי ושחרור עשן. זו מערכת המיועדת למנוע הצטברות של עשן בתוך המבנה. היא יכולה לצמצם בצורה משמעותית את הפגיעה באנשים, להגדיל את סיכויי המילוט, ולשפר את היכולת של כוחות הכיבוי להשתלט על השריפה. המערכת מקטינה סכנת התמוטטות במבנה או התפוצצות בעקבות שריפות ודליקות קטנות.

החשיבות של תכנון מערכות גילוי אש

חשוב מאוד להתקין ציוד לכיבוי אש במרחב, ולשמור אותו זמין לפעולה במידת הצורך. פעילות מן הסוג הזה מצילות חיים, שומרות על ציוד יקר, ומונעות נזקים בלתי הפיכים. מעבר לכך, בעת תכנון של מערכות גילוי אש יש למצוא את המיקומים המתאימים להתקנת הרכיבים. רק בצורה כזו ניתן לכסות שטח מסוים בצורה יעילה ככל האפשר.

חברת קורש גילוי אש בע"מ משווקת ומתקינה מערכות כיבוי וגילוי אש מכל הסוגים ובכל סדר גודל. לחברה ארגז כלים מקצועי המבטיח התקנה איכותית ובטוחה של המערכות השונות. צרו קשר עם אחד מנציגנו, ותוכלו ליהנות מרמה גבוהה של בטיחות באש במשרד, בבית, בבניין או בחלל ציבורי.

תפריט נגישות