חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מערכות גילוי אש

כל עסק מחוייב בהתקנת ציוד כיבוי אש ומערכות לגילוי אש ועשן, כדי לקבל את הרשיון להפעיל את העסק. כל עסק מקבל הנחיות מדוייקות משירותי הכבאות לגבי סוג הציוד הדרוש, כמות הציוד והתקנים להתקנתו הבטיחותית. על מנת לבצע זאת מומלץ להתקשר עם חברה המשווקת והמתקינה ציוד כיבוי אש ומערכות גילוי אש ועשן, כדי לקבל את השירות הטוב והאיכותי ביותר, שיעמוד בכל הדרישות כדי לקבל הרשיון להפעלת העסק.

מערכות גילוי אש ועשן

מערכות גילוי אש ועשן נחשבות למערכות חשובות בכל מקום ציבורי והן למעשה מספקות את מלוא הבטיחות מפני שריפות. החוק מחייב להחזיק מערכת גלאי עשן בכל מקום ציבורי שמכיל מעל כמות מסוימת של אוכלוסייה. מערכת כזו יכולה להיות גם בבית פרטי או בעסק ובכל מרכז ציבורי כמו מוסד לימודי, מרכז קניות, מלונות, אולמות אירועים, קניונים, מסעדות וכדומה. באמצעות מערכות גילוי אש ועשן יהיה ניתן למנוע מלהבה מזערית להתלקח ולהוות סכנה ונזק גדול לרכוש ולנפש. כיצד פועלת מערכת גילוי אש? ואיך היא מתריעה בזמן אמת? התשובות במאמר שלפניכם.

סוגים של מערכות גילוי אש

  • גלאי עשן – הסוג המוכר ביותר של מערכות גילוי אש הוא גלאי העשן. גלאים אלה מבוססים על רעיון פשוט למדי – הם מותקנים בתקרת החדר וכאשר הם מזהים עשן הם נדלקים באופן אוטומטי ומדליקים את האזעקה ו/או את מערכות הכיבוי האוטומטיות. מערכות אלה מגיעות ברמות שונות של רגישות, והן מגלות אש בוודאות גבוהה למדי – לעתים אף ברגישות גבוהה מדי, שכן לא כדאי לעשן בקרבתן. כמובן שיש גם יותר מסוג אחד של גלאים, ומשום שמדובר בפתרון גילוי האש הנפוץ והאיכותי ביותר – האפשרויות הן מגוונות בהתאם ברמת הרגישות שלהן וההתאמה שלהן לצרכים של כל לקוח.
  • גלאי חום – לאחר גלאי העשן, גלאי חום מהווים פתרון נפוץ למדי גם כן בכל הנוגע לגילוי אש אפקטיבי. גלאי חום מבוססים על זיהוי טמפרטורה, וכאשר הם מזהים כי הטמפרטורה במרחב בו הן נמצאות עולה בצורה משמעותית – הן נדלקות ומזהות את המצב הזה ביעילות רבה. מערכות אלה הן מומלצות עבור מרחבים גדולים למדי, בהם עשן יכול אולי לחמוק מהגלאים – אבל החום בחדר עולה והמערכת מזהה זאת בצורה יעילה.
  • גלאי גז מגלה ריכוז של חומרים דליקים מסוג גז. הגלאי פועל ברגע שריכוז הגז מגיע לרמה מסוכנת לחיי אדם, או סכנת שריפה והתלקחות.
  • גלאים אופטיים – הגלאים האופטיים הן גלאים המבוססים גם כן על גילוי עשן, אם כי עקרון העבודה הוא אחר – ישנה קרן אופטית החוצה בגובה מסוים את החדר או המרחב, וכאשר הקרן הזאת מזהה הפרעה, שיכולה להיות בפועל אך ורק עשן, היא מזהה זאת כאשר ומדליקה את האזעקה ומערכות הכיבוי.

בדיקת מערכות גילוי אש

המפתח הבסיסי והחשוב ביותר לבדיקה נכונה של מערכות גילוי אש הוא פנייה לשירות מקצועי המתמחה בתחום, ויודע לבצע בדיקה נכונה לאור התקן המחמיר של מכון התקנים. בדיקה זו מתבצעת גם בתיאום רשות הכבאות, והיא מתבצעת על ידי אנשי מקצוע בתחום גילוי האש. הפרטים הנבדקים במסגרת הבדיקה המקיפה נעים בין בדיקה של אזורי הגילוי של המערכת, דרך יחידת הבקרה והתוכניות השונות ורמת הרגישות של גלאי העשן והאש, ועד בדיקת החיבור למערכות השונות כמו מערכת האזעקה, הכיבוי האוטומטי ועוד. רק לאחר שמבצעים את הבדיקה המקיפה והראשונית בצורה נכונה, ניתן להבטיח כי מדובר במערכת תקינה שמאפשרת את תחילת האכלוס של המרחב, ויש להקפיד לאחר מכן על הביצוע התקופתי שלה לפי ההנחיות.

התקנת מערכות כיבוי אש

כעת, שברור לנו תפקידן הקריטי של מערכות גילוי אש ועשן, בהתרעה המידית שלהן ובניהול מערכות שונות לטיפול בשריפה, יש לדעת איזו מערכת לרכוש. רכישה של מערכות גילוי אש ועשן איכותיות תהיה לא פעם משימה מורכבת. יש כאמור לא מעט סוגי מערכות ובהתאם לזאת, יש גם לא מעט יצרנים, חברות ותחרות גדולה בענף ולא פשוט יהיה להחליט על מערכת גילוי אש ועשן שתתאים למבנה המסוים או לצרכים הספציפיים. על כן, ההמלצה תהייה להתייעץ עם מומחים בתחום ולא לרכוש לבד את מערכת הגילוי בהיעדר ייעוץ מקצועי.
חברת קורש גילוי אש משווקת ומתקינה מערכות אלה בהתאם לכל התקנים הנדרשים, ובהתאם לדרישות שירותי הכבאות, על מנת שאתם תקבלו את רשיון הפעלת העסק בצורה חלקה ומהירה.החברה מספקת שירותי תחזוקה שוטפים למערכות, ומעניקה אחריות מלאה על מוצריה, ועל ההתקנות שהיא מבצעת. חברת קורש מוודאת, כי ברשותכם יהיה כל הציוד הנחוץ לכיבוי אש, גילוי עשן ואש, והיא מכינה אתכם לכל מצב חירום בתחום זה. החברה מעודכנת בכל החידושים באחרונים בתחום, ותוכל לתת לכם ייעוץ מקצועי מקדים לפני הרכישה וההתקנה של המערכות השונות.

תפריט נגישות