חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תקן כיבוי אש בלוחות חשמל

כאשר מערכת חשמלית קורסת תחת העומס ומנגנוני הבטיחות שלה לא פועלים, יכול להיווצר ניצוץ. הניצוץ הזה יכול להיות מסוכן מאוד ולגרום לשריפה רצינית שתתפשט ותחמיר במערכת החשמל, בשל החום שלה ושאר המאפיינים שלה. לכן ישנה מערכת כיבוי שתמנע נזקים מסוג זה.

הידעתם? מעל 50% מהשריפות מתרחשות בשל קצר בלוחות חשמל.

כיצד אתם מגנים על לוח החשמל שלכם מפני אש? לוחות חשמל אסור לכבות באמצעות מים משום שהמים יהרסו את הלוח. כיבוי בלוח חשמל מתבסס על גזים החונקים את מקור האש.
כיבוי לוח חשמל - קורש גילוי אש
תקן כיבוי בלוח חשמל

דרישות החוק בהתייחס לכיבוי בארונות חשמל

החוק דורש להגן בעזרת מערכת כיבוי אש בלוח חשמל, בעל מתח של 63 אמפר ומעלה, כאשר תקן כיבוי אש בלוחות חשמל ומטרת חוק היא לכבות שריפות בעודן בהתהוות, וכך למנוע נזקים לרכוש, ואולי אפילו לגוף. כאמור, קצרים בלוחות חשמל גורמים למרבית השריפות, ולכן הגנה טובה תמנע אסונות רבים.

כיבוי לוחות חשמל - מה אומר החוק?

  • החוק מתייחס לכיבוי בלוח חשמל בצורה מחמירה במיוחד כאשר ידוע כי זה המקור לרוב השריפות. אמנם כאשר יש שריפה כול אחד יודע שהדבר הראשון שצריך לעשות הוא להוריד את מפסק הזרם הראשי, אך לא תמיד זה יתאפשר. בדרך כלל שריפה מתחילה כאשר מפסק הפחת מלכתחילה לא קפץ ונוצר קצר כדי למנוע שריפה, כך שיש צרך באמצעי הגנה אחרים.

  • לפי דרישת החוק, כל לוח חשמל שיש בו מתח 63 אמפר ומעלה יחייב התקנה של גלאי עשן. גלאי העשן אמנם לא יכול לכבות את השריפה אך זו דרישה הולמת שנועדה לצמצם את משך התגובה של כוחות הכיבוי עד להבנה שיש שריפה, כך שאפשר למנוע נזק נוסף שיהיה גדול בהרבה. בפועל, מתקינים שני גלאי עשן כך שרק כאשר שניהם פועלים מבינים שמדובר באמת בשריפה רצינית שמוציאה עשן רב.

  • עוד דרישה בחוק היא לארונות חשמל שבהם יש מתח של 80 אמפר ומעלה. במצב כזה לא רק גלאי עשן יהיה חייב להיות מותקן אלא גם חובה להתקין מערכת שתפסיק את מעבר האנרגיה למערכת, כך שיהיה ניתן לצמצם את נזקי השריפה באופן אוטומטי ללא התערבות אדם. כאשר מדובר על לוח חשמל מעל 100 אמפר יש צורך להתקין גם מערכת כיבוי בלוח חשמל, כמובן בנוסף למערכת הגילוי.

חברת קורש גילוי אש מתמחה באספקת מגוון מערכות כיבוי בלוחות חשמל:

• גלאי אש ללוחות חשמל
• מערכות צינור גז, המותקנות בארון חשמל
• מערכות כיבוי באמצעות FM200
• מערכות כיבוי המתבססות על שיטת ארוסול

חברת קורש גילוי אש מתמחה באספקת מגוון מערכות כיבוי בלוחות חשמל:

על פי החוק חובה להתקין מערכות אוטומטיות לגילוי אש ועשן בכל ארון חשמל שמצויד בלוחות של 63 אמפר ומעלה. מכיוון ש- 50% מהשריפות נגרמות כתוצאה מקצר בלוחות החשמל, המטרה של החוק היא למנוע את התפשטות השריפה ולעצור אותה ממש בהתחלה, כשהיא עוד נמצאת בהתהוות. בדרך זו ניתן למנוע נזקים לרכוש ולציוד, ולמזער את הסיכון לפגיעה בחיי אדם בצורה משמעותית.

כדי לזכות למענה הטוב והבטוח ביותר, נדרשת התאמה אישית של המערכות, כמו גם התקנה מקצועית והיכרות עם תקן כיבוי אש בלוחות חשמל. מעבר לכך יש לשמור על תחזוקה נאותה של מערכות כיבוי האש ולוח החשמל עצמו, וכך לוודא שהכל יפעל כשורה ולהיות רגועים עד כמה שאפשר.

תפריט נגישות